• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
               ÇORUM AMATÖR SPOR KULÜPLERİ FEDERASYONU          

KULÜPLERİMİZİN DERNEK BEYANNAMESİ VERME ZAMANI

DERNEKLERİN BEYANNAME VERME SÜRELERİ NİSAN SONUNA KADAR         Sivil Toplum Kuruluşlarının önemli bir bölümünü teşkil eden derneklerin beyanname verme konusunda hassas davranması, 2019 yılına ait beyannamelerini 30 Nisan 2020 tarihine kadar düzenlemesi gerektmektedir.
Derneklere ve eklentilerine yasal çerçevede yardımcı olmak

               Çorum İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü ve ilçelerde kurulu bulunan Dernekler Şeflikleri ve bürolarının görev ve yetki alanı içindedir. Sivil Toplum Kuruluşlarının önemli bir bölümünü teşkil eden derneklerin beyanname verme konusunda hassas davranması, 2019 yılına ait beyannamelerini 30 Nisan 2020 tarihine kadar düzenlemesi gerekmektedir.

         "5253 Sayılı Dernekler Kanunun 19. Maddesine göre, dernekler, yıl sonu itibariyle faaliyetlerini, gelir gider işlemlerinin sonuçlarını düzenleyecekleri beyanname ile her yıl 1 Ocak’dan 30 Nisan’a kadar mülki idare amirliğine dernek beyannameleri olarak vermekle yükümlüdürler. Beyannameler www.dernekler.gov.tr adresinden temin edilerek kağıt ortamında düzenlenebileceği gibi, DERBİS kullanıcısı olan dernekler elektronik ortamda da beyannamelerini düzenleyebileceklerdir. Elektronik ortamda düzenlenen dernek beyannamelerinin kağıt ortamında düzenlenen dernek beyannamelerinden herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Hatta zaman kaybını ve kağıt israfını önlemekte olup derneklerimize büyük kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca, DERBİS şifresi bulunan dernekler sadece beyannamelerini değil dernekleri ile ilgili olan bütün bildirimlerini DERBİS sistemi üzerinden kolaylıkla yapabilmektedirler. Bunun için yapılması gereken işlem ise; Dernekler Yönetmeliğinin 96. maddesine göre dernek karar defterine dernek yönetim kurulu başkanı adına DERBİS şifresi alınmasına dair karar almak ve bir üst yazı ile İl Dernekler Müdürlüğüne müracaat etmektir.Kamu Yararına Çalışan Dernek Statüsünde bulunan ve bilanço esasına göre defter tutan dernekler ise Dernekler Yönetmeliğinin 96. maddesine göre beyanname ve bildirimlerini DERBİS sistemi üzerinden bildirmek zorundadırlar."
         Beyanname tanzim edilirken, defterlerin hangi usulde tutulduğu, lokal durumu, iktisadi işletmesinin bulunup bulunmadığı, Derneğin ve yönetim kurulu başkanının e-posta adresi ile cep telefonu (gsm) bilgileri, federasyona, geçici bir birliğe veya platforma üye olup olmadığı, ücretli ve/ veya gönüllü çalışanın olup olmadığı, üye sayısı, derneğin veya federasyonunun yayın organlarının olup olmadığı, kar amacı olmaksızın tesis, yurt ve müessese eklentilerinin olup olmadığı, yurt dışındaki herhangi bir kuruluşla işbirliğinin yapılıp yapılmadığı, yurt içi, yurt dışı veya kamu kurum kuruluşlarına almış olduğu ve yapmış olduğu ayni, nakdi yardım olup olmadığı, taşınır ve taşınmaz mallarının durumu, gelir ve gider durumu bir önceki yılın hesapları da dikkate alınarak doldurulmalı ve EK-21’ de belirtilen maddelerin doğru olarak tanzim edilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir.
         Dernek, şube, federasyon ve konfederasyonların vermekle yükümlü oldukları beyannameleri Nisan ayı sonunu beklemeden vermeleri özellikle de DERBİS sistemi üzerinden şifreleri ile bildirmelerinin hem zaman kaybını önlediği hem idari yoğunluğa yol açmadığı bildirilen açıklamada, beyannamelerin Nisan ayı sonu beklenmeden verilmesinin idari açıdan rahatlık sağlayacağından dernek, şube ve federasyon yöneticilerinin konuya hassasiyetle yaklaşması gerekmektedir.

                                ÇORUM ASKF
782 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAŞKANDAN MESAJ
Takvim
Hava Durumu
ÇORUM GAZETELERİ
Gazeteler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret29232